31 Temmuz 2012 Salı

Maeve Binchy

Çok üzgünüm, sevdiğim nadir yazarlardan biri hayata gözlerini yummuş... Neredeyse tüm kitaplarını okumuştum, okuduğum her kitabında kendimi Dublin'de hayal ederdim. Bana tüm hissettirdiklerin için ve yarattığın tüm o güzel karakterler için teşekkürler Maeve....

30 Temmuz 2012 Pazartesi

Şaka gibi

Evet şaka gibi, zira alevilik üzerine yazdıklarımın üzerinden çok geçmeden gördüm ki gerçekten haklıymışım. Müslümanlık tam olarak anlaşılmamış insanlar tarafından. Malatya'da bir ailenin evi alevi oldukları ve oruç tutmadıkları için taşlandı, 50-60 kişilik grup tekbir getirerek eve zıvanadan çıkmış bir şekilde saldırmışlar. Yazıklar olsun... Madımak'tan ne farkı var, aynı zihniyet, aynı fikirdeki bir grup....
Allah'ım ıslah etsin. Onlara da azınlık olma duygusunu yaşatsın.!!!!

25 Temmuz 2012 Çarşamba

Başkatip yazar sekreter çizer

Baştan aşağı sorunlarla debelendiğim şu mezuniyet ardı iş yaşamı dönemimde bir şeyler eksik galiba....
Eksik olan şey üniversite yıllarında hayalini kurduğum iş hayatında o kadar çok para kazanmıyor oluşum ve bitmek bilmeyen ihtiyaç listem.
Aşk deseniz zaten yok. Belkide bu yüzden kendimi alışverişe verdim. Onu da alayım aman dünyaya bir kere geliyorum şunu da alayım da alayım. Bok var sanki... Kitap deseniz okuyamadıkça daha çok oluyorum tıpta bu hastalığın adı mala bağlayarak kendini bir kısır döngü içerisinde zannetmek.
O kadar da çok para kazanmıyor değilim şükür rabbime bundan daha az paralarla da geçinmişliğim var.
Romanlarda gerçek aşkları ve zengin hayatları okudukça vay anasını bu nasıl hayattır diyerek sağa sola bakınıyorum. Sağa sola bakınmamın sebebi acaba gerçek hayatta mıyım çırpınışlarıdır.
Ahh yine saçmalıyorum

Alevilik

     Türkü çalınıyorsa bir evde, herhangi bir odanın duvarında Hz. Ali temsili resmi varsa bilin ki Alevi bir ailenin evindesiniz. Türküler benim  ailemin vazgeçilmezidir. Biz gençler, ben ve kuzenlerim, eğlenmek için türkü bara gideriz. Toplandığımızda mutlaka biri vardır bağlama çalan. Deyişler söylenir, ağlanır, gülünür...
     Her arkadaşım bana Cemevi'nde ne yaptığımızı soruyor. Biz perşembe akşamları Cem tutuyoruz. Dışarıdan size türkü söyleyip dans ediyormuşuz gibi gelebilir lakin bu bizim Allah'a yakarışlarımızdır. Ruhumuzu temizleme biçimimizdir. Ve evet bizlerde Müslümanız, Hz. Muhammed bizimde Peygamberimiz. 
Yolumuz Ali yolu diyoruz, ee zaten Hz. Ali'de peygamberimizin yolunda gitmiyor muydu? Neden bu kadar nefret? İnsan neden bir insanın boynunda Zülfikar gördüğü zaman çıldırır? 
     Türkü sesinin geldiği evden korkmayın, o evlerde kötülük olmaz. Cem tutarken akşamın sonunda hoca sorar: Küs olan var mı? olan varsa kalkar küs olduğu kişiyi gösterir ya da adını söyler böylece küsler barışır. 
Ben siz biz ayrımı yapmıyorum. Ne yazık ki şunu kavrayamadık henüz: İyi insan Kötü insan vardır: İnsanlar ait oldukları gruba, dine göre değerlendirilemezler. 
     Bazen gözüm yaşarır, Aleviler hakkında kötü konuşulduğunda, neden mi?
     Çünkü benimde annem, babam, akrabalarım iyi insanlar. Ben komşumuzun bizim hazırladığımız helvayı yemediğini bilirim. Ve bunu yapan namazlı abdestli bayan hocadır. Ya okuduklarımızı anlamıyoruz ya da anlamak istemiyoruz. İnsan olalım, Yaradanı sevelim Yaradandan ötürü. 

   

24 Temmuz 2012 Salı

Benden bir cacık olmaz....

olmaz arkadaşım çünkü çoğu zaman mala bağlıyorum.
şöyle ki pazar akşamı arkadaşlarla kahve içmeye gittik. çok soğuk ya havalar sıcak bir şeyler içeyim dedim. böyle de garibimdir. Neyse, yani arkadaşım beni uyuz etti. normal konuşuyorum, yok efendim konuşmasını bilmiyormuşum. abuk subuk konuşuyormuşum. muşumda muşum...
Allah'ım gerçekten bazen bazı insanların suratına iki çakasım var, kendine gel hop noluyor diyerekten.
Ama ne yazık ki ben sesimi bile çıkaramadım. Çünkü ne yazık ki ben tartışmaları sevmeyen, insanların kalbi kırılacak diye ödü kopan bir insanım...

23 Temmuz 2012 Pazartesi

ruh bunaltısı, arkadaş kusmuğu ve acı gerçek

Çevrenize baktığınızda kaçı sizin gerçek dostunuz, kaçı sizinle yan yana yürümekten çekinmez, hangileri ateşe atar kendisini sizin için?
Ben çevreme baktığımda çok azını görüyorum yanımda.... 
bir liste yapmak lazım sadece gezilecek görülecek yerler için değil sevilecek ve dövülecek insanlar için.

17 Temmuz 2012 Salı

Ankara Buluşması

Canlar ciğerler kuzu sarmalar Sevgili Pinuccia ve ben Ankara buluşması ayarlayalım diyoruz... Tunalı ve ya Kızılay civarı bir yerde buluşacağız. Sayımız belli olursa ona göre mekan ayarlarız. Bu yüzden Ankaralıları buraya alayım lütfen!!!

10 Temmuz 2012 Salı

Eski zamanların prensi

Gözüme ilişen eski fotoğraflar, kulağıma takılan eski şarkılar...
Tek bir şeyi bağırıyorlar; eskiden daha güzeldi aşklar, daha yalın, daha gerçek...
.... Sessiz bakışlar, birkaç satır... yatmadan önce kurulan masum bir hayal silsilesi...
Ve ben şimdi etrafımda umarsızca eski zamanların prensini arıyorum...